Čo sú to vlastne sny? Vedci to pomenovali ako bizarnú a nelogickú sekvenciu, niekedy náhodnú a niekedy zase spojenú so skúsenosťami nahromaždenými behom stavu bdenia. Behom spánku REM (rapid eye movement) dochádza k vizuálne intenzívnemu snívaniu. Zaujímavosťou však zostáva, že například nočné mory sa oproti tomu dejú práve v NON – REM fáze.
Zvláštne nie?
Rozmanité vysvetlenia pre sny a ich význam boly a sú témou skúmania filozofov, psychológov ale aj okultistov v celej historií ľudstva.

Názor expertov

Niektorí experti naznačujú, že sny predstavujú opakovanie denných udalostí ako kritického mechanizmu pre vytváraní spomienok, zatiaľ čo iný tvrdia, že obsah snov je jednoducho výsledkom náhodej aktivity mozgu.

1. Zabudnete 90% vašich snov
Behom 5 minút od prebudenia zabudnete na polovicu vašich snov, do 10 minúť je 90% preč.

2. Slepí ľudia tiež snívajú
Ľudia od narodenia slepí môžu vo sne tiež vidieť určité obrazy. Nevidia síce žiadnu konkrétnu vizuálnu podobu ale majú veľmi živé sny, ktoré zahrňujú zvuky, vône, dotyky a emócie.
Vo Vašich snoch vídate iba tváre ktoré poznáte
Mysel netvorí tváre – v našich snoch vidíme iba tváre skutečných ľudí, ktoré sme vedeli behom nášho života, ale možno si ich už nepamätáme. Všetci sme v živote videli stovky tisíc tvárí, takže máme nekonečné zásoby charakterov, ktoré náš mozog využíva behom našich snov.

3. Nie každý prežíva farebné sny
Celých 12% videných ľudí sníva výhradne čiernobielo, ostatní majú farebné sny.
Štúdie od roku 1915 až do 50. Rokov uvádzali, že väčšina snov bola čiernobiela, ale tieto výsledky sa začali meniť v 60. Rokoch. Dnes len 4,4% ľudí do 25 rokov sníva čiernobielo. Nedávny výskum naznačil, že tieto meniace sa výsledky môžu byť spojené s prechodom od čiernovieleho filmu a televízneho média k farebným mediám.

4. Najčastešou svonov emóciou je úzkosť
Negatívne emócie sú behom spánku bežnejšie než pozitívne.

5. Za jednu noc 4-7 snov!
Je dokázané, že behom noci môžu prebiehať 1-2 sny každé 2 hodiny behom spánku.

6. Zvieratá ktoré majú sny
Boly robené štúdie na rôznych zvieratách sa dokázalo sa, že majú rovnaké mozgové vlny behom spánku ako člověk. Sledujte niekedy psa ktorý spí. Labky sa mu pohybujú, ako keď beží a vydáva zvuky, ako by prenasledoval niečo vo sne.

7. Muži a ženy snívajú rozdielne
Muži majú tendenciu snívať viac o ostatních mužoch. Približne 70% znakov vo sne člověka sú iný muži. Na druhú stranu ženský sen obsahuje rovnaký počet mužov a žien. Okrem toho majú muži obvykle vos vojích snoch viac agresívnych emócií než ženy.

8. Nieje možné snívať počas chrápania
Tento fakt zatiaľ nieje vedecky podložený, ale všetky aspekty k tomu poukazujú.

9. Je možné zažiť rozkoš počas spánku
Nieje možno prežiť rozkoš tak príjemnú ako vo skutočnom živote, avšak dotyky potešenia môžu byť rovnako silné niekedy dokonca silnejšie ako dotyky v reálnom svete.

Ku kvalitnímu spánku potrebujete samozrejme zdravotnú posteľ. Zaistí Vám hlboký spánok a kvalitný odpočinom. V bežnom živote to má za výsledok lepšie výsledky v precovnom živote, šťastnejšie vztahy a psychickú vyrovnanosť. Častokrát si ani neuvědomujeme dôležitosť našeho odpočinku a dôsledkov nevyspania sa. Aj lekár Vám poradí pri chorobe aby ste ju vyležali. Takže věnujte pozornost sojemu spánku pre kvalitnejšie a spokojnejší život počas bdenia.

 

Jitka Frühaufová,

Sleep4U 31.3.2019