Spánkový deficit je veľmi rizikový faktor. Pokiaľ spíme málo hodín a vedome sa oberáme o spánok, spôsobujeme si tak zvýšenie krvného tlaku, tzv. hypertenziu. Jedná sa o krvné hodnoty 160/95 mmHg a viac. Hypertenzia môže mať rôzne príčiny a to hlavne stres, avšak jednou z možných príčin je nedostatok, prípadne znížená kvalita spánku.

 

Melatonín a krvný tlak

To znamená, že kvalitný a dostatočný spánok pomáha k nižšiemu krvnému tlaku. Ak ste už vyskúšali rôzne metódy pre zlepšenie spánku, ako napr. pravidelný režim, ľahšia večera, úplná tma v spálni a ideálna teplota, máme pre Vás ešte ďalší tip. Pre kvalitný a zdravý spánok nám môže dopomôcť aj melatonín. Melatonín je výživový doplnok. Využíva sa aj pri liečbe refluxu, vredovej choroby, na riešenie tráviacich porúch, taktiež má veľmi silné antioxidačné účinky a priaznivý účinok na srdce a tlak. Výskum však nie je jednoznačný, aj z toho dôvodu, že výsledky môžu byť veľmi individuálne. Každý človek je individuálna bytosť a to, čo nepomáha inému, môže pomôcť práve Vám a naopak.

Dávkovanie a doba

Pokiaľ spíte zle a máte vysoký krvný tlak, odporúča sa vyskúšať 1-3 mg melatonínu tesne pred spaním v priebehu 2 – 4 týždňov. V tejto dobe už reálne môžete posúdiť, či má na Váš organizmus melatonín priaznivý efekt, či už na krvný tlak alebo spánok. Práve krvný tlak súvisí mimoriadne aj so spánkom, ako sme to už uviedli.

Melatonín je výživový doplnok, ktorý podľa prístupných zdrojov, nie je návykový. Je to telu vlastná látka. Keď však užívate aj iné lieky, poraďte sa so svojím lekárom ohľadom užívania výživového doplnku, prípadne to s ním prekonzultujte aj pokiaľ iné lieky neužívate.

Dúfame, že naše rady sú pre Vás užitočné a pomôžu Vám navodiť si zdravý a kvalitný spánok.

Ako dosiahnuť lepší spánok si môžete prečítať aj tu http://sleepforyou.sk/5-rad-ako-dosiahnut-lepsi-spanok/

Linda Michalková, 6.3.2018

 

Zdroje:

 

http://slovensko.rtvs.sk/relacie/vieme-co-jeme/156327/melatonin-a-krvny-tlak

 

http://slovensko.rtvs.sk/relacie/vieme-co-jeme/156187/chrapanie-a-vysoky-krvny-tlak