Viete čo je vlastne satén? Stretávam sa u ľudí často s názorom, že ide o umelý materiál. Tak sa pozrime na to, kde je vlastne pravda …

Na trhu dostať saténové posteľné prádlo zo 100% bavlny, aj zo 100% polyesteru, resp. rôznych % pomerov. Špeciálnou kategóriou je Lyocell. Saténom sa nazýva materiál, ktorý vzniká tkaním v hustej atlasovej väzbe a merceráciou. Tým získava svoju pevnosť a lesklý vzhľad.

Výhodou umelého saténu (polyester) je veľmi nízka cena. Nevýhodou je, že sa veľmi kĺže a zadrapuje, napr. o nechty, čo vytvára nepekné zádery na látke. Okrem toho nemá dobrú savosť, takže človek sa kúpe doslova vo vlastnom pote. Osobne tento materiál neodporúčam používať ako posteľnú bielizeň.

Naopak bavlnený satén sa nekĺže, nezadrapuje a keďže je to bavlna, tak je aj výborne savý a mäkký. Nevýhodou je vyššia cena, keďže kvalitná bavlna a jej spracovanie aj niečo stojí. Za vyššiu investíciu sa Vám obliečky odmenia dlhšou životnosťou a kvalitným spánkom.

Špeciálnou kategóriou je Lyocell, čo je tiež prírodný materiál, podobne ako bavlna. Vyrába sa z celulózy rýchlo rastúcich stromov ako je napr. eukalyptus a je recyklovateľný. Na pocit je chladivý, na dotyk jemný a vlhkosť odvádza až o 50% lepšie ako bavlna.

Tak ktorý by ste si vybrali?

 

Lucia Veselová, 8.8.2017